Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis

Veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113


NMP dienests ir valsts dienests, kas organizē un nodrošina neatliekamo medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem atbilstoši spēkā esošajiem noteikumiem. NMP brigāde neatliekamo medicīnisko palīdzību cietušajam (saslimušajam) sniedz notikuma vietā, kā arī transportēšanas laikā uz ārstniecības iestādi.


Kādos gadījumos jāzvana 113?

Uz NMP dienesta ārkārtas tālruni ‘113’ jāzvana situācijās, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes – saslimšana/trauma ir pēkšņa un neatliekamā medicīniskā palīdzība nepieciešama nekavējoties.

NMP dienesta mediķi izsauc, ja:

  • ir bezsamaņa, 
  • apstājas elpošana vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi,
  • ir smagas traumas vai spēcīga asiņošana, kas apdraud dzīvību, 
  • rodas pēkšņas sāpes aiz krūšu kaula, kas var liecināt par sirds infarktu, 
  • ir vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu,
  • citas dzīvību apdraudošas situācijas.

Uz šādām situācijām, izvērtējot izsaukuma pieteicēja sniegto informāciju, brigāde tiek nekavējoties nosūtīta. Detalizēti ar visiem neatliekamajiem gadījumiem, kad medicīniskā palīdzība pilnībā tiek segta par valsts līdzekļiem var iepazīties MK noteikumu Nr.1529 „Veselības aprūpes organizācijas un finansēšanas kārtība” 199.pantā.


Kādos gadījumos par izsaukumu jāmaksā?
2013. gada 3. septembrī stājās spēkā Ministru Kabineta apstiprinātie noteikumi Nr.746 „Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta maksas pakalpojumu cenrādis”. Tie nosaka maksas apmēru par pakalpojumiem, kurus sniedz dienests, bet kuri netiek apmaksāti no valsts līdzekļiem (tai skaitā par medicīniskās palīdzības nodrošināšanu masu pasākumos, par operatīvā transporta izmantošanu pēc slimnīcu pieprasījuma, par apmācību kursu organizēšanu ārstniecības personām u.c.).
Maksas pakalpojums ir arī tie izsaukumi, kuri ir ģimenes ārstu, dežūrārstu, citu ārstniecības iestāžu vai sociālo dienestu kompetencē, bet kurus pēc pacienta izvēles nodrošina NMP brigāžu mediķi. Uz šādiem izsaukumiem izbrauc pamatā ārsta palīgu brigādes un maksa par izsaukumu ir Euro 40,14.

Kas notiek, ja izsaukums nav steidzams?

Ja izsaukums nebūs steidzams, izsaukuma pieteicējs tiks informēts par iespēju saņemt vajadzīgo palīdzību citās iestādēs. Ja pēc zvanītāja teiktā neklātienē arī dienesta mediķiem nav iespējams noskaidrot bīstamību pacienta veselībai, vismazāko šaubu gadījumā brigāde dosies uz izsaukuma vietu, lai sniegtu medicīnisko palīdzību.

Kādos gadījumos par izsaukumu tomēr var piemērot maksu?
NMP dienests apzinās, ka cilvēks bez medicīniskas izglītības daudzos gadījumos nespēj pats objektīvi izvērtēt savu veselības stāvokli. Šim nolūkam NMP dienestā strādā kvalificēti, speciāli apmācīti mediķi, kas katru izsaukumu izvērtē pēc stingriem kritērijiem, lai atpazītu situācijas, kas ir bīstamas pacienta dzīvībai vai veselībai. Maksu var piemērot tad, ja mediķiem izsaukumu pieņemot būs pilnīga pārliecība, ka nav apdraudējuma pacienta veselībai vai dzīvībai un izsaukums nav NMP dienesta kompetencē. Tādā gadījumā dienesta mediķi jau izsaukuma pieteikšanas laikā pa telefonu informē gan par to, ka šis būs maksas pakalpojums, gan arī par pakalpojuma cenu.

Kur vēl var saņemt medicīnisko palīdzību?
Jāatzīst, ka ik dienu NMP dienests saņem pietiekami daudz zvanu par situācijām, kas nav dienesta kompetencē. Tādēļ aicinām iedzīvotājus lielāku vērību pievērst savai veselībai - pie sava ģimenes ārsta savlaicīgi būtu jānoskaidro, kur un kādos gadījumos saņemt palīdzību ārpus ģimenes ārsta darba laika, tai skaitā noskaidrot ģimenes ārsta „akūtās” stundas, telefonstundas, tuvākos dežūrārstus u.c. Lai izvairītos no slimību paasinājumiem, pacientiem ar hroniskām saslimšanām precīzi jāievēro ārsta noteikto terapiju un savlaicīgi jāiegādājas ikdienā lietojamos medikamentus. Ieteicams ar ģimenes ārstu arī pārrunāt, kādus medikamentus dažādām akūtām situācijām paredzēt mājas aptieciņā.

Informācija no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mājas lapas www.nmpd.gov.lv

 

 


 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu