Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiek nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

         Nedēļas laikā Lielvārdes pamatskolas skolēniem bija iespēja redzēt, dzirdēt un uzzināt daudz jaunu, interesantu lietu.

         Februāra beigās vecāko klašu skolēni devās uz Dailes teātra izrādi “Planēta Nr.85” Rīgā. Skolēniem bija iespēja ielūkoties nesenās vēstures notikumos un sadzīvē, aizdomāties par dažādām vērtībām mūsdienās un pagātnē, par padomju laiku dzīvi, par iespējām un aizliegumiem šajā laika periodā. Skolēnu atziņas pēc izrādes apmeklējuma:

-       Izrāde bija interesanta. Tajā bija atainoti PSRS laiki un tika parādītas atšķirības kādreiz un tagad. Dailes teātra aktieri, kā vienmēr, bija lieliski.

-       Visas izrādes laikā tika rādīta padomju dzīve – stingrā iekārta un tās noteikumi, kad cilvēkiem nebija vārda brīvības.

-       Ļoti patika, ka aktieri dziedāja.

-       Patika tas, ka varēja izjust, kā dzīvoja cilvēki padomju laikā.

-       Aizdomājos par to, kā dzīvoja kādreiz mani vecāki. Atminējos lietas un notikumus, par kuriem man ir stāstījuši vecvecāki.

-       Nepatika, ka daži aizmugurē sēdošie bērni neprata uzvesties.

-       Izrāde bija pamācoša un ļoti piemērota jauniešiem.

 

        Marta sākumā devīto klašu skolēni pēc izstādes “Skola 2019” apmeklējuma Ķīpsalā devās uz Dzelzceļa muzeju. Jau skolā klases un vēstures stundās skolotājas sniedza ieskatu par Latvijas dzelzceļa attīstību un vēsturi Latvijā. Muzejā varēja apskatīt gan brīvdabas ekspozīciju, gan iekštelpās esošo. Muzeja gids visus aicināja iekāpt senos un ne tik senos vilcienu vagonos, izstāstīja par maksimālajiem ātrumiem, ko spēja attīstīt tvaika lokomotīves (pārsteidzoši - 204 kilometri stundā!), iepazīstināja ar vilcienu vēsturi, dzelzceļa jomā esošajām profesijām un kur mācīties par dzelzceļnieku. Varēja aplūkot Latvijas Simtgades filmas “Homo Novus” filmēšanā izmantotās vilcienu rekonstrukcijas. Tas bija aizraujoši, jo bija iespēja iejusties 20. gadsimta 30. gadu atmosfērā.

Skolēnu ieguvums pēc Dzelzceļa muzeja apmeklējuma:

  • Ekskursija bija ļoti interesanta.
  • Ieinteresēja dzelzceļa drošība.
  • Uzzināju daudz jauna par vilcienu vēsturi un uzbūvi.
  • Patika, ka varēja iekāpt vilcienos un apskatīties, kādi bijuši senie vilcieni.
  • Bija interesanti un izglītojoši.

Ekspozīcijas apskate un gida stāstījums skolēniem palīdz labāk izprast Latvijas vēstures laika līniju dažādos vēsturiskos posmos un sniedz lielāku priekšstatu par vēstures notikumiem.

          Gaidot pirmā marta dienas nodarbības, jaunāko klašu skolēni vizuālās mākslas stundā, gatavojoties koka silueta zīmēšanai, pārrunāja par koku nozīmi planētas dzīvo organismu dzīvē, par to, kādi ir Latvijas koki. Mājturības stundā, pirms darba ar papīru, notika saruna par to, kā tiek gatavots papīrs, ka papīru jālieto saudzīgi, kāpēc tiek vākta makulatūra. Latviešu valodas stundā bērni lasīja pasakas un stāstus par kokiem.

          Radošo nodarbību “Koka daudzveidīgā dzīve” vadītāji un meistari mūsu skolā ieradās ar lielu klāstu darbarīku. Bērni iepazinās ar priekšmetiem, kuri ir gatavoti no atšķirīgiem kokiem un tiek izmantoti mājsaimniecībā. Varēja uzzināt, ka no koka ir iespējams izgatavot priekšmetus un dažādas ierīces brīvā laika pavadīšanai, varēja izpētīt senās koka rotaļlietas un iemēģināt tās. Bija iespēja praktiski darboties koksnes sākotnējā apstrādē - varēja  darboties ar dažādiem instrumentiem, uzzināja šo  instrumentu nosaukumus.

3.a klases audzinātāja Andra Sparāne atzīst: “Bērni ar interesi klausījās  stāstījumu par kokiem, sajuta daudzu koku atšķirīgo smaržu, jo nezināja, ka koks var tik dažādi smaržot. Uzzināja, ka ir tāds šķīdums – terpentīns, kuram ir stipra, kodīga smarža.  Pirmo reizi daudzi skolēni redzēja un darbojās ar tik dažādiem darba rīkiem un instrumentiem. Sajūsma bija par  pūšanu bērza tāss taurē, jo tā radīja smieklīgas skaņas. Zēniem patika zāģēt koku un cīnīties ar klases biedriem spilvenu kaujā, slēpot ar slēpēm un iet ar koka kājām – ķekatām. Skolēniem ļoti patika. Viņi ļoti vēlas vēl šāda veida pasākumus.”

Marta pirmās nedēļas noslēgumā 4.un 5.klases skolēni piedzīvoja aizraujošas nodarbības ar visiem tik labi pazīstamu materiālu – smiltīm. Neierastā un brīnumainā veidā bērni tās varēja izmantot, lai radītu ko īpašu un skaistu.

Pasākuma laikā organizatori pārdomāti spēja noturēt skolēnu interesi par aktivitātēm un demonstrējumiem. 4.b klases audzinātāja Aiga Kriņģele stāsta: “Pirmajā nodarbībā bija iespējama smilšu aplikāciju kartīšu krāsošana ar krāsainām smiltīm. Skolēni šo uzdevumu veica uzmanīgi, ieinteresēti, ar atbildību, lai smiltis neizbārstītos un nesajauktos krāsas savā starpā. Otrajā nodarbībā skolēni vēroja mākslinieces priekšnesumu par smilšu zīmējumu iespējām, vēroja stāstu, kas tika atveidots, izmantojot smilšu kino iespējas. Skolēni ar sajūsmu vēroja brīnumu, kas rodas pieskaroties siltajām smiltīm un atainojas uz sienas kā pasakaina glezna. Bērni izbaudīja iespēju pašiem veidot smilšu zīmējumus. Šo demonstrējumu skolēni novērtēja kā ļoti interesantu, radošu un mākslinieciski bagātu. Paši skolēni tika iesaistīti smilšu kino spēlē ar mēmā šova elementiem, kurā katrs skolēns varēja zīmēt smiltīs, taču attiecīgi komanda minēja, kas ir uzzīmētais tēls vai atveidotā profesija.”

Skolēni bija ļoti iepriecināti, ka pašu pagatavotās krāsainās smilšu gleznas varēja paturēt sev, lai parādītu pārējiem ģimenes locekļiem. Skolēni atzina, ka šīs dienas nodarbības bija ļoti, ļoti interesantas un viņi labprāt darītu ko līdzīgu biežāk. Paldies par brīnišķīgo iespēju iepazīt Smilšu kino!

 

Inga Blumfelde,

Lielvārdes pamatskolas direktora vietniece

 

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu