Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             

Muzeju nakts ik gadu iezīmē vasaras sākumu, kad daudzveidīgo, naksnīgo kultūras pasākumu piedāvājumu izbauda aptuveni ceturtdaļmiljons iedzīvotāju visā Latvijā.

Šā gada Muzeju nakts tēma bija  "Tālavas taurētājs", lai Latvijas valsts simtgades ietvaros izceltu varonību gan pirms 100 gadiem, Neatkarības kara cīņās izcīnot valsts neatkarību, gan šodien, ikdienas gaitās sabiedrības labā apzinīgi veicot vairāk, nekā no mums tiek sagaidīts.

Rūdolfa Blaumaņa apdziedātais drosmīgais un neuzpērkamais sendienu varonis – Tālavas taurētājs – ir kā simbols tautas varoņgaram, kas ļāvis mums piedzīvot Latvijas  simtgadi.

2019. gads ir īstais brīdis pieminēt gan karalauka varonību, gan novērtēt tos, kuru cīņas ierocis ir vārds un taure, spalva un ota. Tāpēc Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs rīkoja “Mazliet citādu Muzeju nakti. Personības. Mirkļi. Sarunas.”, ceļot godā mūsu laikmeta un novada varoņus un izdzīvojot viņu varoņstāstus! Ikviens no viņiem ir Tālavas taurētājs, kura moto ir – “Mans zelts ir mana tauta”.

Pasākumu atklāja, iespējams, vienīgais teātris Latvijā, kur visu dara tikai seniori – paši spēlē, zīmē, uzstāda un nomaina dekorācijas, gādā tērpus un rekvizītus, iemūžina filmās un fotogrāfijās ainas no izrādēm, turklāt teātra režisore arī ir no pašu vidus. Agra Liepiņa sarakstīto lugu “Darbs dara lielu” Skaidrītes Tilakas režijā muzeja pagalmā izrādīja  Lielvārdes senioru teātris “Paši”.

Vakara turpinājumā muzeja iekštelpās varēja baudīt tikšanās mirkļus ar īpašiem muzejnakts varoņiem jeb Tālavas taurētājiem.  

Neparastos ceļojuma stāstos un ieteikumos ceļotgribētājiem dalījās Ligita un Andris Margeviči. Ceļojumi un piedzīvojumi abiem dod iedvesmu darbam. Ligita uzskata, ka lielvārdieši raksturā ir neatlaidīgi un spēcīgi ļaudis, tāpēc ir spēks un laiks gan darbam, gan arī ekstrēmākai ceļošanai ar velosipēdiem. Kāpēc tieši ar velosipēdiem? “Tā ceļojumā var daudz ko vairāk redzēt un gūt lielāku baudījumu,” atzina ceļotāji.

Mākslinieks, grafiķis, rakstnieks, publicists, senās Latvijas vēstures pētnieks, Uldevena senlatviešu koka pils saimnieks, lielvārdietis Agris Liepiņš atklāja savu darbu izstādi “Personības”. Aktīvu palīdzību visā sniedza arī viņa modeļi – darbos atainotie 10 lielvārdieši.  Agrim ļoti piestāv latviešu koktēlnieka Valtera Hirtes teiktais: “Lielie vīri liek sevi atcerēties pieminekļos, mazie vīri – savos darbos.” Viņa darbi vienmēr ir runājuši, runās un runāja arī šajā vakarā. Izstādi varēs aplūkot vēl līdz 10. jūnijam.  

Pirtnieks, masieris, biedrību „Latvijas Pirts” un „Latvijas Pirts savienības” biedrs Ojārs Bistrovs dalījās pārdomās par to, ka mūsdienu dzīves apstākļi mums ir uzspieduši savu, daudz intensīvāku, dzīves tempu. Ikdienas steigā mēs aizmirstam daudzas lietas. DABA, ATPŪTA, VESELĪBA – par šīm lietām parasti atceras tad, kad ir gandrīz par vēlu. Neaizmirsīsim, ka cilvēks ir dabas sastāvdaļa, un tāpēc jādzīvo pēc dabas likumiem. No dabas mēs varam smelties enerģiju, veselību, skaistumu un vienkārši prieku. Pirts ir viena no tām vietām, kur vienā vietā cilvēks satiekas ar dabu dažādās formās un izpausmēs.

Medus pazinēji Lelde un Jānis Lūši dalījās savās zināšanās par bitēm un dažādu veidu medu. Stāstīja par darba tikumu, attieksmi pret dabu un tajā notiekošajiem procesiem. Lutināja visu klātesošo garšas kārpiņas ar gardum gardu klasisku un neparastu garšu medu, kā arī pašceptu maizi.    

Smalka, maiga, bet ļoti gudra un mērķtiecīga - uztura speciāliste Zanda Mihailovska – pārliecināja sanākušos, ka viens no faktoriem, kas nopietni ietekmē veselības stāvokli ir uzturs, ka sēdošs dzīvesveids ietekmē mūsu uztura paradumus, ka jāpievērš uzmanība pietiekamai ūdens uzņemšanai, kā arī uzturā jālieto kvalitatīvi olbaltumvielu produkti.

Vizāžiste, skaistumkopšanas eksperte Vita Valtere pierādīja, ka ikviena sieviete pēc dažiem otiņas pieskārieniem var kļūt par skaistuma karalieni un pozēt uz glancēta žurnāla vāka. Viņa dalījās ar dažādiem skaistumkopšanas “knifiem” un noslēpumiem, kā arī aicināja stiprā dzimuma pārstāvjus nebūt vienaldzīgiem pret rūpēm par sevi.  

Mucinieks, mūziķis un mediķis Dins Sumerags ir universāls cilvēks, jo viņš piekopj veselus trīs amatus. Viņa ikdienas darbs ir ārstēt balsi, un viņš ir daudziem mūziķiem labi pazīstams dakteris. Viņš ir arī lielisks mucinieks, turklāt jau piektajā paaudzē. Viņš ir arī diplomēts operdziedātājs, un dziedāšana joprojām ir viņa sirdslieta. Pats Dins stāstīja, ka visi šie trīs amati palīdz būt harmonijā: ārsta pienākumi aktivizē eksakto domāšanu, mucinieka amats kalpo kā trenažieru zāle jeb fizkultūra, savukārt dziedāšana uzlādē pēc nogurdinošās darba nedēļas. Klātesošie sarunas laikā uzzināja, ka Dins ir jau arī ceturtā amata apguves sākumā.

Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs saka paldies visiem atsaucīgajiem ciemiņiem – Tālavas taurētājiem par atbalstu un atsaucību, par dalīšanos savās sirds siltumā un zināšanās! Paldies Muzeju nakts apmeklētājiem par izrādīto interesi! Mūsu “Mazliet citādā Muzeju nakts” pagāja kā viens mirklis tieši satikto īpašo personību un interesanto sarunu dēļ!    

Irēna Arāja,

Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja galvenā speciāliste

Foto: Aleksandrs Čerņavskis

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu