Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             

Šodien svinīgi atklāta un iesvētīta viena no Lielvārdes savdabīgākajām un atpazīstamākajām vietām – Lāčplēša kapu kapliča. Tā būvēta 1977. gadā pēc projektēšanas institūta “Komunālprojekts” arhitektes Ainas Šēnbergas  projekta. “Ainas Šēnbergas projektētā Lāčplēša kapu kapliča ir izcils pēckara modernisma piemērs, kuru būtu jāiekļauj kultūras pieminekļu sarakstā. Arhitekte padomju apstākļos ir izdarījusi visu, lai radītu  izteiksmīgu un līdz sīkākajai detaļai pārdomātu celtni. Tas paveikts laikā, kad viss reliģiskais bija aizliegts, šis objekts rāda līdz pamatformām attīrītu sakrālas celtnes arhetipu (vertikalizētās formas, šķautnes, virsgaismas logi u.tml.), kas tolaik parādījās ceremoniju celtnēs arī citās okupētajās valstīs,” atzīmē Edgars Gribusts, Lielvārdes novada domes deputāts.

Atjaunošanas darbu gaitā ir saglabāts ēkas un vārtu vigvama veida izskats, kas atgādina lūgšanā saliktas plaukstas.  Ir atjaunots dabiskais cinkotā skārda lokšņu seguma jumts, saglabāti esošie logi. Jumta plaknes apakšējā daļā gan iekštelpās, gan ārpusē veikta apšuvuma nomaiņa, veikts fasādes remonts un atjaunota apdare. Virs kapličas ieejas uzstādīts jauns, tumšajā laikā izgaismots, metāla krusts, iekštelpās uzstādīts izgaismots metāla krusts. Kapličai ir nomainītas ārdurvis un atjaunota grīda. Ēkai ir mainīta elektroapgādes sistēma, atjaunota vārtu apdare un veikta zvanu torņa ēkas ārējā apdare.

Atjaunošanas darbus veica uzņēmums SIA “Perfektbūve,” pārbūves projekta autore ir Ingrīda Priedīte. Pārbūve notika no 2019. gada aprīļa līdz septembrim un izmaksāja 170 199. 05 eiro. Būve tika nodota ekspluatācijā 2019. gada 1. oktobrī.

Svinīgajā pasākumā Lāčplēša kapu kapliču iesvētīja  Lielvārdes evanģēliski luteriskās baznīcas draudzes mācītājs Ingus Dāboliņš un Lielvārdes Romas katoļu baznīcas draudzes prāvests Andris Solims. Savas 40 gadus ilgās pastāvēšanas laikā kapliča tiek iesvētīta pirmo reizi. Paveikto darbu novērtēja un par izdarīto novada vārdā pateicās Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele, uzsverot, cik svarīgi ir sakārtot šādas ceremoniālas ēkas.  Pasākumu vadīja Lielvārdes novada domes izpilddirektore Inga Reķe, kura pauda gandarījumu par to, cik kvalitatīvi ir veikti atjaunošanas darbi, padarot šo vietu skaistu un sakārtotu.


 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu