Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
               

Programma Award ir neformālās izglītības rīks, ko izmanto, lai palīdzētu jauniešiem sagatavoties patstāvīgai dzīvei un darbam. Šī programma kopš tās pirmsākumiem 1956.gadā ir iedvesmojusi vairāk nekā astoņus miljonus jauniešu vecumā no 14 līdz 24 gadiem izaicināt pašiem sevi sasniegt savus mērķus.

Jūlija vidū noslēdzās vasaras pārbaudījumi 13 Lielvārdes pamatskolas programmas AWARD jauniešiem.  Desmit no viņiem, kopā ar trīs citu Latvijas vienību pārstāvjiem, devās trīs dienu pārgājienā no Lielvārdes līdz Birzgalei un tad atpakaļ līdz Ķegumam. Pavasara apmācību nometnē, kas notika Lielvārdes pamatskolā,  iegūtās zināšanas lieti noderēja. Lai gan laika apstākļi pavisam nelutināja, pārgājiena dalībnieki savus izvirzītos mērķus sasniedza – bronzas līmeņa grupa veidoja video dienasgrāmatu par  ceļā piedzīvoto, bet sudraba līmeņa grupa pētīja putnu dzīvi. Pārgājiena laikā ir jāievēro noteikumi, kas paredz, ka jauniešiem ar visu ir jātiek galā pašiem bez pieaugušo līdzdalības. Bija jāsastopas ar grūtībām – jāpieveic garais ceļš, jānes smagā mugursoma, jāiekur ugunskurs, kad visapkārt ir slapjš. Bija jāuzmundrina komandas biedri – nepadoties un noturēties pat tad , kad kaut kas nepatīk vai nesanāk. Kad sausā apģērba un apavu krājumi izbeigušies – samierināties, nečīkstēt un doties tālāk, izciest aukstumu, slapjumu un visus citus dabas izaicinājumus. Par personīgo ieguvumu awardieši min gandarījuma sajūtu, iegūto pieredzi un dažādās prasmes izdzīvošanai dabā.  Kā atzīst paši piedzīvojuma ceļojuma dalībnieki, viņi pārbaudīja savus spēkus un apzinājās savas spējas -  kļuva gan fiziski, gan garīgi spēcīgāki, pašpārliecinātāki un komunikablāki. Par jaukāko un patīkamāko pārgājiena noslēgumā dalībnieki min to, ka viss bija jāplāno pašiem – maršruts, somas saturs, dienas plāns, izvirzāmais mērķis, kas ļauj kļūt patstāvīgākiem un draudzīgākiem.  Jauniešiem patika darbošanās komandā, laika pavadīšana brīvā dabā ar vienaudžiem, vakara sarunas pie ugunskura.. un iespēja trīs dienas atpūsties no elektroierīcēm.

Savukārt programmas Award trīs zelta līmeņa dalībnieki realizēja zelta projektu jauniešu vasaras nometnē Kapsēdē, piedaloties, organizējot un vadot dažādas brīvā laika aktivitātes. Personīgais ieguvums – prasme strādāt un plānot komandā. Zelta projekta dalībniekiem bija iespēja realizēt izvirzīto mērķi – pilnveidot plānošanas, vadīšanas, sadarbības, organizatoriskās prasmes skolēnu vasaras nometnē. Dalībnieku secinājumi – lai veiktu šādu projektu jāmāk sastrādāties ar citiem komandas dalībniekiem, jāveic savus pienākumus. Galvenais ir jābūt komunikablam. Nepieciešama liela iniciatīva, apņēmība un drosme, lai piedalītos pasākuma vadīšanā saviem vienaudžiem. 

Paldies Ilzei Kreišmanei par iespēju dažas dienas pievienoties  Saulgriežu vasaras vidusskolas  pulkam, par sniegto pieredzi Award jauniešu radošajā darbībā. Paldies par brīvā laika ziedošanu pārgājiena novērtētājai Jaunjelgavas Award programmas vadītājai Sandrai Rizgai. Pateicība dalībnieku vecākiem un ģimenēm – personīgi Ditas Viļumas tētim Vilnim un mammai Ilzei, Samantas Mudeles brālim Artūram, Laura Berga mammai Inesei un brālim Mārim. Paldies par atbalstu Lielvārdes pamatskolas direktoram Andim Pētersonam un Lielvārdes novada pašvaldībai. Šobrīd Lielvārdes pamatskolas Award vienībā ir 23 aktīvi dalībnieki, kas ļauj būt lielākai šīs programmas grupai Latvijā.

Award ir starptautiska jauniešu pašizaugsmes programma, kuru 1956.gadā dibināja Edinburgas hercogs princis Filips, lords Hants un vācu pedagogs Kurts Hāns. Programma mūsdienās darbojas 140 pasaules valstīs, no 2006.gada Latvijā programmu Award īsteno Valsts izglītības satura centrs. Latvijas Valsts eksprezidente Vaira Vīķe – Freiberga ir starptautiskās Edinburgas hercoga pašizaugsmes programmas Award patronese Latvijā.

Programmu Award veido trīs progresīvi līmeņi – bronzas, sudraba un zelta. Katrā līmenī jaunietim, kurš vēlas saņemt The Duke of Edinburgh’s International  Award apbalvojumu, ir jāizvirza sev četri mērķi (zelta līmenī – pieci), kas nodrošina daudzpusīgu un harmonisku personības veidošanos. Jaunietim, programmas Award dalībniekam, ir jāveic brīvprātīgais darbs, jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, jāapgūst vai jāpadziļina prasmes un jādodas piedzīvojumu ceļojumā, bet zelta līmenī, papildu iepriekš minētajām aktivitātēm, ir jāīsteno projekts. Jaunietim izvirzīt un sasniegt mērķus palīdz īpaši apmācīti cilvēki – Award vadītāji.

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu