Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis
IMG_20190403_111805
IMG_20190402_144648
IMG_20190402_190652
IMG_20190402_191007
IMG_20190402_193834
IMG_20190403_105946
IMG_20190403_114731
IMG_20190403_114801
IMG_20190403_123518
IMG_20190403_144138
IMG_20190403_162546
IMG_20190403_163632

Erasmus+ Pieredzes stāsti

Studiju vizīte: Austrijas pieredze darbā ar jauniešiem "NEET situācijā".

Erasmus+ piedavā dažāda veida starptautiskas mācību iespējas, un viena no tām ir studiju vizītes formāts, tas nozīmē iepazīšanos ar apciemotās valsts pieredzi konkrētā tēmā.

No 2. līdz 6. aprīlim es kā nevalstikās organizācijas @Pupukisinsky jaunatnes darbiniece,  pateicoties Jaunatnes starptautisko programmu aģentūrai, piedalījos studiju vizītē Austrijas galvaspilsētā Vīnē un Austrijas reģionos par pieredzi darbā ar jauniešiem "NEET situācijā".

Ar terminu ”NEET” situācijā” apzīmē jauniešus, kas nav iesaistīti nodarbinātībā, izglītībā vai mācībās.

Tie ir neaizsargāti un dažādu iemeslu dēļ no sabiedrības izstumti jaunieši. Šie jaunieši ir pazuduši no sistēmas, piemēram, izslēgti no skolas. Bezdarbnieki, kas nesaņem bezdarbnieka pabalstu. Bezpajumtnieki, kas nemeklē palīdzību. Cilvēki, kas dzīvo nelikumīgi. No sabiedrības izslēgti cilvēki. Šajā gadījumā tie nav jaunieši, kas izvēlējušies darīt kaut ko citu, piemēram, paņemt „brīvo gadu” pēc mācībām vidusskolā: doties brīvprātīgo darbā vai apceļot pasauli.

Mēs iepazināmies ar dažādām Austrijas organizācijām un šo organizāciju darbību. Organizācijas dalījās savā pieredzē un ar atziņām, kādas lietas ir būtiski mācīt jauniešiem no "NEET situācijām".

Organizacija WUK

WUK ir viens no lielākajiem neatkarīgajiem socio-kultūras centriem Eiropā. Organizācijā ir apmēram 240 darbinieki un 650 biedri. WUK darbojas 11 vietās Vīnē in lejas Austrijā. WUK piedāvā plaša spektra servisus- tai skaitā konsultēšanu, profesionālo orientēšanu, kvalifikācijas un darba iespējas cilvēkiem ar dažāda veida ierobežotām iespējām. 

Vērtīgi ir mācīties no WUK organizācijas, ka jaunatnes darbam un neformālajai izglītībai  noderīgām spēlēm ir veltīts vesels skapis, spēļu kolekcija ir sakārtota par dažādām nozīmīgām jomām, kā, piemēram, spēles savu talantu un profesionālās orientācijas iepazīšanai, spēles, kas paredzētas koncentrēšanas spēju vingrināšanai, sevis novērtēšanai, refleksijai, emociju izvērtēšanai, relaksācijai un daudz kam citam. Tai skaitā arī supervīzijai paredzēts spēles komplekts ar dažādām mazu dzīvnieciņu figūriņām. Ir vērts pievērts uzmanību , kāda veida spēles un kādu iemaņu attīstīšanai ir pieejamas.

WUK- SPACELAB telpa

SPACELAB ir vieta, kur strādā ar jauniešiem NEET situācijās. Ta ir dažādu darbnīcu telpa, un noslēdzot līgumu, un apņemoties regulāri apmeklēt nodarbības, jaunietis var izmēģināt darbu ar dažādiem materiāliem. Papildus motivācijai ir 10 eur finansējums dienā.

Spēt regulāri un ierasties laikā uz nodarbībām, kas ir viens no svarīgiem līguma punktiem. Daudziem jauniešiem no NEET situācijām tas mēdz būt pat diezgan liels izaicinājums. Jo jaunieši nāk no dažādiem apstākļiem, ir jaunieši, kas nāk no nelabvēlīgām ģimenēm u.c. Lai dzīvē vieglāk sasniegtu izvirzītos mērķus, ir ļoti svarīgi prast plānot un uzņemties atbildību. Ja kāds no mācību dalibniekiem nokavē, tad jaunieti šajā dienā sūta mājās. Daudziem iespēja saņemt 10 eiro ir ļoti būtisks stimuls mainīt savus paradumus un ievērot noteikumus.  Atrasties šādā programmā var līdz gadam, bet jaunieši tiek stimulēti un piedāvātas iespējas u.c., lai pēc izdevības palīdzētu atrast savu virzienu dzīvē, darbavietu, vai iekārtoties skolā u.c. Daudziem jau 3 mēnešu laikā tas izdodas.

Mēs redzējām, ka SPACELAB telpās ir daudzveidīgs aprīkojums un iespējas. Piemēram, var mācīties 3D projektēšanu un printēšanu ar 3D printeri. Macīties strādāt ar metālu, izgatavot apgaismes ķermeņus un daudz ko citu. SPACELAB ir sadarbība ar zemniekiem, kur jaunieši var braukt macīties dārzkopību un iemēģināt, kā tas ir - strādāt lauksaimniecības jomā. Visas šīs pieredzes un mazie uzdevumi, kas dažādajās darbnīcās ir jāpaveic, ir ļoti būtiski, lai jaunietis sāktu ticēt saviem spēkiem. SPACELAB princips ir, ka jaunietis izmēģina katru no iespējām un darbnīcām, lai labāk iepazītu sevi un savas intereses. Tai skaitā ir iespēja mācīties gatavot ēst. Daudziem iemācīties pagatavot dažādus ēdienus ir ļoti būtisks sasniegums un motivējoša pieredze.

SPACELAB telpas ir nodrošinātas arī ar makslīgās klinšu kāpšanas sienām, skatuvīti teātra mēģinājumiem, mūzikas instrumentiem u.c.

SPACELAB dazādās iespējas var būt lielisks iedvesmas avots, cik daudzveidīgas iespējas var attīstīt jaunatnes telpās. 

Pēc iepzīšanās ar Vīnes pilsētas iespējām mēs turpinājām studiju vizīti ar iepazīšanos par to, kas notiek Austrijas lauku reģionos un mazākās Austrijas pilsētās.

“MAFALDA” - organizācija, kuras darbība ir vērsta ar palīdzību tieši jaunietēm un sievietēm.

Organizācija palīdz sievietēm  vecumposmā 15-25 gadi. Strādā ar 12 meitenēm vienā grupā. Par vienu dalības dienu dalībnieces saņem 15 eiro. Viņām māca arī, kā apieties ar naudu. Daudzām jaunietēm šī nauda ir lielākais līdzšinējais naudas ieguvums dzīvē, tādēļ tiek skaidrots un mācīts, kā plānot savu finanšu ekonomiku. Pēc statistikas 80% programmas dalībniekiem ir tālākas perspektīvas, ka var iekārtoties darbā vai uzsākt mācības tālāk.

Jaunietēm reizi nedēļā ir pārrunas par to, ko iemācījās. Ir ļoti svarīgi šādiem jauniešiem palīdzēt attīstīt sociālās kompotences, piemēram, ja dalībnieku starpā rodas konflikts, arī tas ir jāpārrunā un jāmācās, kā šādā situācijā rīkoties. Katrai meitenei ir sava mācību klade, kur rakstīt, ko iemācījās, ir svarīgi prast sevi izvērtēt. Ir atšķirīgas vajadzības, ko individuāli katram no programmas dalībniekiem vajag. Piemēram, iemācīties, kā atrast informāciju, kā sagatavoties darba intervijai. “Mafalda” organizācijā ar meitenēm strādā 10 cilvēki, tai skaitā 2 sociālie darbinieki.

IBOBB-CAFE

IBOBB kafejnīca darbojas informācijas, konsultāciju, izglītības un profesionālas orientācijas jomā, un ir atvērta visiem Grazas iedzīvotājiem. IBOBB kafejnīca sadarbojas ar daudz dažādiem partneriem, organizējot pasākumus dažādu grupu mērķauditorijai, piemēram pasākumi jauniešiem par studiju izvēli u.c.  

Studiju vizīte deva vērtīgu pieredzi par to, kā strādāt ar jauniešiem NEET situācijā, praktiskas atziņas no jomas profesionāļiem un jaunas sadarbības iespējas.  

Santagora

 

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu