Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis

Maija beigās Edgara Kauliņa vidusskolā viesojās Vides izglītības fonda pārstāvji, lai izvērtētu skolas darbību Ekoskolas programmā šajā mācību gadā.

Ekopadome ir tā, kura vada un organizē Ekoskolas aktivitātes - skolēni ir iesaistīti dažādu viedokļu uzklausīšanā, izvērtēšanā un beigās arī lēmumu pieņemšanā.  Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas Ekopadomē darbojas tās prezidente Laura Lazdiņa, vietniece Laura Viļumsone un pārstāvji Artūrs Kristkalns, Kārlis Jansons, kā arī vairāki puiši no 9.b klases. Ekoskolas jaunāko maiņu tikšanās laikā pārstāvēja Haralds Lūsis no 4.b klases, kurš stāstīja par jaunāko klašu aktivitātēm visa gada garumā.

Ekoskolu programmā Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskola darbojas trešo gadu. Programmas vadītāja skolotāja Velta Gobiņa stāsta, ka skola jau saņēmusi 2 diplomus, kas apliecina, ka veiksmīgi iziets programmas sākumposms: “Esam pierādījuši, ka varam startēt uz augstāku novērtējumu - Zaļo karogu.”

Katru gadu skolai jāizvēlas darbības joma, un šogad tā bijusi “Skolas vide un apkārtne”, jo skolēnu aptaujas rezultāti liecināja, ka tieši šajā jomā jaunieši gaida izmaiņas.

Ekopadome bija apņēmusies veikt vides izvērtēšanu skolā un tās apkārtnē, tā nosakot, kādi darbi veicami, un pēc tam tos īstenot, kā arī iesaistīties pilsētas vides uzkopšanas darbos, jaunu apstādījumu veidošanā.  Uzdevumu  īstenošanā skolēni sadarbojās ar skolas pašpārvaldi un pilsētas jauniešu domi, vecākiem un pilsētas uzņēmējiem.

Jaunākais sanāksmes dalībnieks  Haralds Lūsis no 4.b klases bija īpaši priecīgs pastāstīt, ka ir izveidots atpūtas stūrītis 1.-4. klašu skolēniem. Šeit izvietots arī pufs, ko skolēni izmanto ne tikai atpūtai, bet arī mācību darbā, kad skolēniem jāstāsta par izlasīto grāmatu – tad to var darīt, ērti iekārtojoties pufā.

Mazākajās klasēs pēc Ekopadomes  ierosinājuma iesākuši veidot “zaļās palodzes”, uz klases palodzes audzējot dažādus garšaugus. Vairākos skolas pasākumos skolēni veidojuši ekopunktus, kur dalībniekiem jāveic ar vidi saistīti uzdevumi vai jāatbild uz jautājumiem. Notikušas arī mācību stundas ārpus skolas – “zaļajā klasē”.

Ar vecāku palīdzību izpētes darbā skolēni ir izveidojuši kukaiņu māju, kas novietota skolas pagalmā un kur var vērot kukaiņu dzīvi. Darināti arī putnu būri, kas izvietoti skolas teritorijā un arī Griguļa mežā.

Sperts solis telpas mikroklimata uzlabošanas virzienā - kā pastāstīja skolas direktors Aivars Peisenieks, vienā klases telpā logi ir aplīmēti ar īpašu saules starojumu aizturošu aizsargplēvi, lai siltā laikā klase neuzkarstu. Secināts, ka klasē, kur ir šīs aizsargplēves, gaisa temperatūra siltās dienās ir pat par 4 grādiem zemāka.

Ekoskolas padomes darbos un eksperimentos aktīvi iesaistās arī skolas saimnieks Aigars Mendiks. Viņš tikšanās laikā ar Vides izglītības fonda pārstāvjiem pastāstīja, ka par izaicinājumu izrādījies parasto spuldžu nomainīšana uz “Led” apgaismojuma spuldzēm, jo esošā infrastruktūra nav tam īsti piemērota. Savukārt skolēni pastāstīja par eksperimentu - džemperu dienu, kad skolā par pāris grādiem tika samazināta apkures temperatūra, lai noskaidrotu, vai un cik šādi iespējams ieekonomēt. Ekonomija vienas dienas laikā esot bijusi 2,45 eiro. Skolēni pēc džemperu dienas pauduši viedokli, ka apkuri varēja samazināt pat par vairāk grādiem, aukstums neesot bijis jūtams.

Skolā ir ieviesta atkritumu šķirošana – pagalmā ir izvietoti konteineri papīram, plastmasai un stiklam. Skolēni nodod arī makulatūru un baterijas un ir apmeklējuši arī atkritumu poligonu Getliņos. Ir rīkoti izglītojoši pasākumi klasēs par plastmasas atkritumu samazināšanu. Ekopadomes jaunieši ievērojuši, ka skolas biedri arvien vairāk lieto paši savas ūdens pudeles, ko uzpilda vairākkārt, kas vērtējamas kā pozitīvas pārmaiņas ikdienas ieradumos.

Ekopadome pievērsusi uzmanību arī drošības jautājumiem skolā un ap to. Maija sākumā 1.-9. klašu skolēni tikušies ar runci Rūdi un diviem policijas darbiniekiem, kad tika pārrunāti drošības noteikumi, braucot ar velosipēdu.

Ekopadome 2 reizes gadā ir izvērtējusi elektronererģijas patēriņu skolā un secinājuši, ka gaisma bieži netiek izslēgta, kad klasē neviena nav. Ieslēgti mēdzot palikt arī datori un projektori. Ekopadomes puiši ir veikuši pārrunas par šo tēmu un skolā ir izlikti atgādinājumi par elektrības taupīšanu.

Notikušas arī nodarbības par veselīgu uzturu, gatavoti veselīgi našķi. Ekoskolas pārstāvji īpaši priecīgi par to, ka izdevies būtiski samazināt pārtikas atkritumus  - īpaši esot domāts par skolas ēdienkarti, un to, ka katrs skolēns var sev uz šķīvja likt tik, cik var apēst.

Vides Izglītības fonda pārstāvji atzinīgi novērtēja skolas paveikto gada laikā. Vasaras periodā komisija 15 cilvēku sastāvā izvērtēs katras Ekoskolas paveikto. Septembra otrajā nedēļā  visas Latvijas Ekoskolas pulcēsies Rīgā uz rezultātu paziņošanu.

Skolas jaunieši gandarīti pēc jūras krasta sakopšanas talkas Saulkrastu pludmalē. Foto no skolas arhīva

Bērnu un vecāku kopīgi darinātā kukaiņu māja. Foto no skolas arhīva

Rododendru stādīšana pie skolas. Foto no skolas arhīva

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu