Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             

23.marta pēcpusdienā kultūras namā «Lielvārde» notika pasākums, kas tika noorganizēts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku – lasītāju tikšanās ar rakstnieci Noru Ikstenu. Nora ir ikšķiliete, un tieši Ikšķilē, viņas ģimenes mājā, tika uzrakstīta romāns «Mātes piens».

Interesentu, kuri vēlējās tikties ar vienu no populārākajām mūsdienu prozaiķēm, netrūka, tie galvenokārt bija pieaugušie, starp viņiem daudz pensionāru, kuriem grāmatas «Mātes piens» temats ir īpaši tuvs. Mierīgā atmosfērā Ikstena stāstīja par dažādiem atgadījumiem no dzīves. Norai Lielvārde ir īpaša vieta, jo te pirms daudziem gadiem strādājusi viņas mamma.

Kā izrādās, rakstniece ir apdāvināta ne tikai ar valodas izjūtu, bet arī dzimusi «laimes krekliņā». Pavisam nesen viņa bija Londonā, kur prezentēja savu grāmatu. Nora tieši tajā brīdī, kad tika izziņota trauksme par spridzekli, atradās metro stacijā. Viņa pati saka, ka nekad dzīvē nebija tik ļoti skrējusi kā toreiz, bēgot projām no dzīvībai bīstamās vietas. Toreiz šo teroraktu izdevās novērst, taču neilgi pēc tam tas tomēr tika realizēts. Nora smaidot saka: «Un tad man tētis teica, ka nevajag pa pasauli blandīties.»

Nora Ikstena ir ļoti gaišs cilvēks ar plašu sirdi. Viņa, ja varētu, visus uzaicinātu pie sevis ciemos (par to gan viņas vīrs neesot sajūsmā). Tomēr rakstniece mēdzot uzaicināt ciemos pie sevis skolēnus, sarīkojot pasēdēšanu dārzā.

Ja Nora nebūtu kļuvusi par rakstnieci, viņa noteikti būtu pavāre. Darbošanās virtuvē ir savā ziņā kā meditācija un savu domu novirzīšana uz konkrēto procesu. Bet Norai patīk rakstīt vienatnē, klusumā un mierā. Viņa saka, ka ar rakstīšanu ir tāpat kā ar sēņošanu – cilvēks atrod mežā sēnes tikai tad, kad viņš domā par sēnēm un koncentrējas uz tām. Ir grūti rakstīt, ja kaut kas cits novērš domas. No savas mammas Nora ir iemācījusies, ka nedrīkst darbu nest uz mājām.

Nora visus klātesošos brīdināja, ka jābūt uzmanīgam, satiekoties ar rakstnieku, jo, iespējams, ka autoram iepatiksies kāda tava kustība vai pateiktais, un viņš to izmantos savā darbā. Noras daiļradi novērtējuši daudzi rakstnieki, viņu skaitā arī Imants Ziedonis, ar kuru kopā rakstniecei tapa grāmata «Nenoteiktā bija». Šī grāmata autorei ir ļoti mīļa, jo uzrakstīt to nebija viegli.

Nora ir atklāta pret saviem lasītājiem, tāpēc viņas darbi ir guvuši lielu popularitāti. Savu sirds siltumu un cilvēku mīlestību viņa parādīja arī šajā tikšanās reizē – kad kādam kungam sāka zvanīt mobilais telefons un viņš apjukumā vai uztraukumā nespēja to izslēgt, Nora vīrieti nomierināja, teikdama: «Nekas, man arī vienreiz tā gadījās...»

Kad Nora Ikstena deva saviem klausītājiem iespēju uzdot viņiem jautājumus, to vietā rakstniece saņēma pateicības vārdus, atklātus stāstus un apliecinājumus tam, ka cilvēkiem viņas grāmatas sižets ir saistošs, ka tas aizkustinājis ne vienu vien lasītāju. Vēl ilgi pēc oficiālā pasākuma beigām cilvēki uzkavējās, lai pārmītu pāris vārdus ar rakstnieci, izstāstītu savu redzējumu un domas par viņas grāmatas sižetu un tēliem.

Keita Rožāne

Beatas Kempeles foto

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu