Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis

20. martā E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolas 11.a klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Rīgu.

Šoreiz vispirms citēšu skolēnu teikto un tikai tad turpināšu ar “oficiālo” daļu.

 • Viss bija ļoti jauki. Patika, ka darījām un iepazinām kaut ko radošu.
 • Pēc ekskursijas Latvijas Radio mums bija dots brīvais laiks. Lielākā daļa aizgāja uz “Makdonaldu”, bet mēs ar Jāni aizgājām uz KFC. Tur ļoti labi paēdām. Un, lūk, kur viss sākās! Mēs nezinājām, kur ir Sporta iela 2, tāpēc izmantojām “Google maps”. Jāņa telefonā navigācija nestrādāja. Es paņēmu savu telefonu, mums teica, lai ejam uz “Forum Cinemas” pusi. Kad bijām tur, mums teica, lai ejam cauri tirgum. Mēs tam izgājām cauri, uztaisot lielu apli. Sapratām, ka kaut kas nav labi. Izrādījās, ka mēs aizgājām uz pretējo pusi. Gājām atpakaļ uz Vecrīgu. Pēc vēl kāda laika un orientēšanās pa Rīgas ielām beidzot tikām “Kim?”.
 • Man patika “Kim?”, jo mūsu gidei bija ļoti interesanta un neredzēta pieeja, visvairāk patika, ka viņa diezgan daudz ļāva izpausties pašiem, kas arī lika saprast, ka māksla mūsdienās ir jebkas.
 • Es biju gaidījusi, ka “Kim?” būs daudz garlaicīgāks un nesaprotamāks, bet bija diezgan interesanti. Es gan īsti nesapratu izstādi par “Kvantu matiem” un arī gleznas pie griestiem.
 • Es uzzināju, ka māksla mūsdienās var būt pilnīgi viss, kas mums apkārt.
 • Radio bija interesanti pētīt serverus, kas atradās gaiteņos.
 • “Kim?”- šī vieta radīja daudz filozofiskas nokrāsas jautājumu.
 • Es nenožēloju, ka KFC apēdu tik daudz vistas, jo, meklējot “Kim?”, sadedzināju visas kalorijas.
 • “Kim?”. Es sapratu, ka vispār neko nesaprotu no mākslas, īpaši no laikmetīgās mākslas, bet bija interesanti.
 • Pēc manām domām, māksla ir viss gan cilvēka radīts, gan dabā sastopamais.
 • “Kim?”, manuprāt, pietrūka vairāk darbu.
 • Ekskursija bija interesanta, uzzināju, kā notiek darbs radio, kā arī mums paveicās, ka redzējām, kā Ralfs Eilands mēģināja. Iepazinos ar jaunu mākslas veidu “Kim?” – laikmetīgā māksla.
 • Patika “Kim?”, jo sieviete, kura visu stāstīja bija jauka un interesanta. Izstādes bija labas, jo bija neierastas un interesantas.
 • Radio bija interesanti paklausīties par tā attīstību un kas un kā tur notiek. Dzirdēju arī labus vārdus par savu brāli, kurš tur strādā.
 • Mākslu nevar definēt. Līdzko tas tiek darīts, tā tiek iznīcināta. Māksla ir pārāk daudzpusīga, katram citādāka, katrs cilvēks to var interpretēt citādāk. Jo vairāk mēs saskatām, jo plašāks ir mūsu redzesloks.

 

Par ko tad visi šie skolēnu komentāri?

Mūsu pirmā pietura bija “Latvijas Radio”. Tur mūs laipni sagaidīja “Latvijas Radio” personāla speciāliste Dace Ivane. Ekskursiju sākām ar nelielu ieskatu “Latvijas Radio” vēsturē un tad devāmies pa telpu labirintiem, kuros redzējām to, kas atrodas otrpus radioaparātam: cik aktīvs, atsaucīgs un jautrs ir Artis Volfs, kā Ralfs Eilands un “Latvian Radio Big Band” ierakstu studijas zālē gatavojas koncertam, vairākas radio studijas, kā ziņu puisis viens sēž aiz lodziņa, skaņu centra tehniku, tāfeli, uz kuras radio cilvēki spēlējuši “desas”.

Protams, bija arī nopietnas sarunas par to, kādas prasmes vajadzīgas un kādi pārbaudījumi jāiztur, lai nokļūtu radio. Secinājums - bez labām latviešu valodas zināšanām, izcila balss tembra un pareizas izrunas otrpus radioaparātam netikt. Garderobē mums pavisam nemanāmi garām aizsoļoja Raimonds Pauls, gide tikai pasmaidīja: “Viņš pie mums strādā.” Ar pozitīvām emocijām un jauniem iespaidiem atvadījāmies no Daces un devāmies jaunos piedzīvojumos.

Pēc pusdienu pauzes mūsu otrā ekskursijas pietura bija laikmetīgās mākslas centrs “Kim?”, kuru apmeklējām ar Latvijas valsts simtgades programmas “Skolas soma” atbalstu. Tur mūs sagaidīja ļoti jauka, atsaucīga un visam jaunajam atvērta nodarbības vadītāja. Un tad sākās! Vai jūs esat literatūrā mācījušies par Eiženu Bergu? Es kā literatūras skolotāja sāku justies mazliet vainīga, ka neesmu neko par šo dzejnieku stāstījusi saviem skolēniem, vēl trakāk, es pati par viņu “Kim?” galerijā dzirdēju pirmo reizi. Kas ir māksla? Arī uz šo jautājumu meklējām atbildi. Un izrādījās, ka  Eižens Bergs ir māksla, jo tikai mākslas darbs, kurš dzimis 1855. gadā, var 2019. gadā atnākt uz izstādi par sevi, lai padzertu ar apmeklētājiem vīnu un uzņemtu selfijus. Kvanta matu implanti? Domāju, ka katrs no mums klusībā nodomāja: “Ko? Kas tas tāds?”  Un katram versija par to, kas ir vai nav māksla, bija mazliet cita, taču šeit laikam jāpiesauc Gunta Bereļa teiktais par literatūru, ka tad, kad tiks atrasta viena pareizā definīcija, kas ir literatūra, tajā brīdī tā būs mirusi.

Ar skolēniem mājupceļā, turpinot “Kim?” iesākto sarunu, secinājām, ka katram māksla ir kaut kas savs. Ar pareizajām ambīcijām, pareizajā vietā un apgaismojumā arī mans rozā “iPhone” var kļūt par mākslu. Un mākslas burvība laikam ir tajā, ka gan Eižens Bergs, gan Kvanta matu implanti, gan USB zibatmiņa kaķa formā un reāla glezna pie sienas ir māksla. Šodien es gribētu teikt, ka māksla ir pārsteigums, bet, lai to nenogalinātu, es paturu tiesības rīt mainīt savu viedokli.

11. a klases skolēni un audzinātāja Daila Bružuka

Video par pasākumu pieejams šeit: 

https://drive.google.com/file/d/1uz3nCUqxGBUcxU8x3jgqyrxu_d5qwpDo/view?ts=5c9b77a6

 

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu