Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis

Katru gadu Latvijas Pašvaldību savienība organizē projektu konkursu “Meža dienas 2020” ar moto: ”Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu tās ainavu.” Latvijas sabiedrība “Meža dienās 2020” tiek aicināta pievērst uzmanību parku, dendroloģisko stādījumu, aleju, pilsētās augošo koku stāvoklim un rūpēties par to apsaimniekošanu, saglabāšanu un atjaunošanu.

Projekta ietvaros pašvaldības varēja pieteikties uz iespējamo līdzekļu piesaisti sava novada teritorijā esošo parku sakopšanā. Šī gada “Meža dienu“ ietvaros, Lielvārdes novada pašvaldība iesniedza projektu, kura mērķis bija Lielvārdes dendroloģiskā parka labiekārtošana. Dendroloģiskie stādījumi atrodas rekreācijai un tūrismam paredzētā zonā,  tāpēc Lielvārdes novada pašvaldības mērķis ir realizēt izstrādātā plānojuma “Lielvārdes pilsētas Lāčplēša apkaimes attīstības un apsaimniekošanas plāna” ieteiktos priekšlikumus, lai nodrošinātu parka apmeklētājiem kultūrvēsturisko, rekreācijas un dabas vērtību izzināšanas iespējas, vienlaicīgi novērtējot un saglabājot esošās dabas vērtības. Piešķirtais finansējums 700 EUR apmērā bija jāizlieto labiekārtošanas darbiem - stādu vai kokmateriālu iegādei. Finansētājs - Meža attīstības fonds (MAF).

Lielvārdes dendroloģiskā parka teritorijā ir izveidots košumkrūmu stādījums – “Labirints”. Projekta laikā ir realizēti darbi, kur jau augošie labirinta kontūru veidojošie augi – japānas spirejas ir papildinātas ar 230 jauniem augiem. Mērķis bija radīt blīvāku krūmu stādījumu, tā uzlabojot dobes vizuālo izskatu un pielietojuma funkciju. Ceram, ka rezultāts rosinās parka apmeklētājus iziet, izskriet “Labirintu”  un  sajust tā maģiskumu. Pie izvietotā objekta tiks izvietota Meža dienu zīme.

Projekta “Meža dienas 2020“ viens no  mērķiem ir radīt  zaļāku un sakoptāku Latviju, iepazīstināt un izglītot sabiedrību par meža un  koku nozīmi dabas procesos. Likt katram padomāt par koku nozīmi mūsu dzīvē, vērtībām, ko tie dod cilvēkiem. Tā ir mūsu – cilvēku iespēja dot dabai. Projekta ietvaros tika organizēts pasākums ar izglītojošu un informatīvu mērķi, kur Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas 4.b klasei bija iespēja  apmeklēt Lielvārdes dendroloģisko parku, izskriet “Labirintu” un iepazīties ar SIA “Labie koki ” kokkopi-arboristu Jāni Miltu. Bērni uzzināja, kas ir arborists un kā var iemācīties šo vērtīgo un aizraujošo profesiju, kur var kāpt kokos, mācīties kokus izprast un tos sakopt. J.Milts nodemonstrēja bērniem virvēs kāpšanas prasmes, parādīja mezglu siešanas veidus, kā zarus zāģē ar motorzāģi vai labāk ar rokas zāģīti, arī dažus arboristu amata trikus. Visi varēja pamēģināt kāpt kokā ar arboristu virves palīdzību, pakāpties, kaut līdz koku galotnēm, ja tik pats spēj. Jānis izsmeļoši atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem un rosināja bērnus paskatīties uz koku skaistumu un  novērtēt to dažādās pielietojuma iespējas.

Liels paldies jāsaka  4.b klases skolēniem, skolotājai Initai. Vislielākā pateicība EKO skolas koordinatorei, skolotājai Veltai Gobiņai par dalību pasākumā.

Pašvaldības ainavu arhitekte Irisa Janevica iepazīstināja bērnus ar parkā esošajām dabas vērtībām.  Skolēni iemācījās pareizi nomērīt koka stumbra apkārtmēru un izprast kā  katru koku apsaimnieko pēc  parka kokiem veiktās novērtēšanas sistēmas. Skolniekiem tika parādīts, kāds ir sakopts parkā augošais osis, dižkoks. Bērni dabā varēja redzēt, kāpēc koki ir jākopj, jāsaglabā dabas daudzveidībai un citu sugu dzīvotnēm, kāds ir koka mūža aprites cikls. Tika pārrunāti koku pārstrādes un izmantošanas veidi. Bērni tika iepazīstināti ar parkā plānotajiem koku apsaimniekošanas tuvākajiem darbiem-koku nozāģēšanu, materiālu izmantošanu un pārpalikumu utilizācijas veidiem – zaru sašķeldošanu, izmantošanu dobju mulčēšanai.

SIA “Labie koki ” septembra beigās Lielvārdes dendroloģiskajā parkā veica sauso koku nozāģēšanu, kur no vērtīgās koksnes tiks izgatavoti parka soli. Tā koki atgriezīsies atpakaļ savā vietā kur auguši, tikai citā izskatā, lai kalpotu vēl ilgi Lielvārdes ļaudīm un apmeklētājiem un tos priecētu.

Aicinām ikvienu lielvārdieti izzināt parka vērtību un sargāt to, kā arī novērtēt vietu kurā dzīvojam!

Irisa Janevica,
Lielvārdes novada pašvaldības administrācijas Lielvārdes novada būvvaldes Ainavu arhitekte
Veltas Gobiņas un Irisas Janevicas foto


 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu