Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             

Jau ceturto gadu Lielvārdes novada pašvaldība organizē nodarbinātības pasākumus vasaras brīvlaikā 13 - 14 gadus veciem skolēniem un sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) jauniešiem vecumā  no 15-18 gadiem.

Tā kā jauniešu interese par darba iespējām vasaras brīvlaikā ir ļoti liela, esam gandarīti gan par Lielvārdes novada iestāžu vadītāju, gan par mūsu novada uzņēmēju atsaucību, iesaistoties šajā pasākumā.

Periodā no 12. jūnija līdz 4. augustam 13 - 14 gadus veciem skolēniem tika nodrošinātas 82 darbavietas pašvaldības iestādēs.

Lielvārdē – 51 darbavieta:     

Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā  5 darbavietas

Lielvārdes novada Sporta centrā 4 darbavietas

VPII “Pūt vējiņi” 12 darbavietas

Sociālajā dienas aprūpes centrā 8 darbavietas

Lielvārdes novada pašvaldības administrācijā 20 darbavietas

Lielvārdes pilsētas bibliotēkā  3 darbavietas

Jumpravā -20 darbavietas

Jumpravas kultūras namā 4 darbavietas

Jumpravas vidusskolā 5 darbavietas

Jumpravas internātpamatskolā 3 darbavietas

VPII “Zvaniņš” 4 darbavietas

Jumpravas pagasta pārvaldē 4 darbavietas

Lēdmanē -  11 darbavietas:

Lēdmanes pamatskolā 6 darbavietas

Lēdmanes pagasta pārvaldē 5 darbavietas.

 Skolēni strādāja par labiekārtošanas darbu strādniekiem un veica iestāžu teritoriju un telpu, sporta un rotaļu laukumu labiekārtošanas un sakopšanas darbos. Apkopojot skolēnu anketas par darbu vasarā, ir redzams, ka, lai arī veicamie darbi nav jauniešu “sapņu darbi”, apmierinātība par iespēju iesaistīties šajā pasākumā un nopelnīt kabatas naudu, ir liela un lielākā daļa skolēnu ir apņēmušies strādāt arī nākošajā vasarā.

 53 novada jaunieši vecumā no 15 - 18 gadiem izmantoja iespēju pieteikties darbam vasarā pie Lielvārdes novada uzņēmējiem, kas sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) piedalās skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā, līdztekus saņemot arī pašvaldības līdzfinansējuma atbalstu. Daudzi uzņēmēji, kuri piedāvāja jauniešiem darbu vasarā, to dara jau atkārtoti, jo apzinās - tā ir iespēja ne vien iegūt motivētu darbinieku uz vasaras mēnešiem, bet, iespējams, arī atrast sev nākamos pastāvīgos darbiniekus. Šovasar jauniešiem vasaras darba iespējas piedāvāja 6 uzņēmēji - Z/S “Kumelītes” (3 jauniešiem), SIA “Veina Plus” (14 jauniešiem), Lienas Mucenieces saimniecībā ”Puteņi” (2 jauniešiem) , SIA “Māris &Co” ( 9 jauniešiem), SIA “Blueberry Land” (15 jauniešiem) un SIA “Latvian Amusement Agency”(10 jauniešiem).

Par paveikto darbu jaunieši saņēma atalgojumu, kas ir ne mazāks par valstī noteikto minimālo algu par pilnu nostrādātu darba laiku. NVA darba devējam nodrošinās dotāciju skolēna mēneša darba algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, savukārt otru algas pusi jaunietim maksās Lielvārdes novada pašvaldība. Darba devējs jauniešiem nodrošina arī nelaimes gadījumu apdrošināšanu un apmaksātas obligātās veselības pārbaudes. Par nodarbināto skolēnu uzņēmēji veic darba devēja un darba ņēmēja nodokļu nomaksu.

Lai uzzinātu, kā klājas jauniešiem izvēlētajās darbavietās un cik apmierināti ir viņu darba devēji, devāmies viņus apciemot. Dienā, kad ierodamies z/s “Kumelītes”, mūs laipni sagaida uzņēmuma īpašnieks Pēteris Vilcāns. Lai ievērotu visas higiēnas prasības, tiekam ieģērbti speciālos tērpos un dodamies ieskatīties tobrīd vienīgā nodarbinātā skolēna Rolanda darba ikdienā. Rolands strādā gaļas pārstrādes cehā par palīgstrādnieku, un, kā atzīst kolēģi, ir pilnvērtīgs komandas loceklis. P.Vilcāns mums izstāsta, ka darbs nav viegls un ir ļoti daudzveidīgs. Tāda veida darbs no jauniešiem prasa ļoti augstu pašdisciplīnu, atbildības sajūtu un arī fizisko sagatavotību. Rolands saņem ļoti labas atsauksmes par savu darbu un pārliecināmies, ka grūtais darbs viņu nemaz nav nobiedējis un, iespējams, radījis lielāku izpratni par naudas vērtību.

SIA “Blueberry Land” šogad NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā piedalās pirmo reizi un piedāvā jauniešiem vislielāko darba vietu skaitu -15. Šajā uzņēmumā jaunieši ir nodarbināti par krūmu kultūru audzēšanas laukstrādniekiem, kas nozīmē, ka galvenie pienākumi ir plašo krūmmelleņu lauku ravēšana. Kad uzņēmuma vadītājam Aleksejam Fomičovam   jautājam, vai nenožēlo, ka iesaistījās jauniešu vasaras nodarbinātības pasākumā, uzņēmējs atbildēt nesteidzās. A. Formičovs stāsta, ka darbs nav viegls un prasa no jauniešiem lielu fizisku izturību, bet, kas jāpadara, tas jāpadara, tāpēc labprātāk savā komandā redzētu sportiskus, fiziski sagatavotus jauniešus. Šajā periodā tāds jaunietis saimniecībā tiešām strādā, un tas ir florbolists Didzis Nemme. Didzis lieliski izmanto savas sportista prasmes būt organizētam, stratēģiski domājošam un noder arī lieliskā fiziskā sagatavotība. Meitenes Liene un Elizabete nesūdzas par smago un vienmuļo darbu un stāsta, ka katrā darbā ir arī savi plusi, piemēram, meitenes šajā lietainajā vasarā ir iemanījušās glīti nosauļoties. Iespēju nopelnīt kabatas naudu meitenes noteikti vēlas izmantot un apzinās, ka, veicot mazkvalificētu darbu, tas nepavisam nevar būt viegli, turklāt tā esot lieliska motivācija domāt par studijām, lai nākotnē iegūtu sev tīkamu profesiju. Piemēram, Liene vēlas studēt Rīgas Stradiņa universitātē, lai kļūtu par ārstu.

Jauns NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma dalībnieks ir arī SIA” Latvian Amusement Agency”, kas plašākai auditorijai pazīstams ar nosaukumu - izklaides parks “Avārijas brigāde”.

Jau pati darba vieta sola piedzīvojumiem bagātu vasaru, tāpēc arī jauniešu interese par darbu šajā uzņēmumā ir īpaši liela. Jauniešus pieņēma darbā par bistro pakalpojumu darbiniekiem, par biļešu kontrolieriem un par teritorijas dežurantiem. Tiekamies ar uzņēmuma valdes locekli Mārtiņu Brezaucki un personāla daļas vadītāju Zani Salenieci. M. Brezauckis priecājas par iespēju caur NVA projektu iesaistīt jauniešus darbam vasarā un, tā kā šī ir pati pirmā izklaides parka sezona, protams, ka viss nerit tik gludi. Šī vasara nelutina ideāliem laika apstākļiem, kas būtu piemēroti izklaidēm ārā, ir dienas, kad apmeklētāju ir visai maz, tāpēc visiem kopā nākas veikt arī labiekārtošanas darbus, kas  ne vienmēr  ir jauniešiem pa prātam.

Kafejnīcā „Panna” tiekamies ar SIA “Māris & Co” valdes priekšsēdētāju Māri Mālmeisteru un, tā kā kafejnīcā esam pusdienlaikā, vērojam, kā klientus veikli un profesionāli apkalpo Evija. M. Mālmeisters jau vairākus gadus piedalās NVA pasākumā un atzīst, ka viens no viņa mērķiem ir dot savu artavu jauniešu karjeras izglītībā, lai rosinātu jauniešus nākotnē izvēlēties ēdināšanas uzņēmuma speciālista profesiju. Pirmā darba pieredze ikvienam ir ļoti nozīmīga, daudziem tas ir pirmais apzinātais solis izvēlētās turpmākās karjeras virzienā.

Veikalā „Elvi”  satiekam  Artu  un Elvi, abi jaunieši rosās veikala  tirdzniecības zālē.  Uzņēmēja, SIA “Veina plus” valdes priekšsēdētāja Arta  Ozoliņa stāsta, ka jauniešus vasaras periodā nodarbina ļoti labprāt, jo jauniešiem tā ir iespēja uzkrāt pirmo darba pieredzi: „Lieliski zinām, ka darba devēji priekšroku dodu kandidātiem ar darba pieredzi, tāpēc uzskatu, ka šī iespēja jauniešiem viennozīmīgi nāk par labu. Kad jaunietis meklēs darbu ne tikai vasarās un arī jau uz pilnu slodzi, tad šāda pieredze vienā, otrā vai trešā uzņēmumā ir tikai un vienīgi pozitīvi darba devēju acīs, jo jaunietis sevi jau būs apliecinājis un norūdījis.  Jaunieši ir  motivēti un centīgi, tāpēc vēl jo lielāks prieks par sekmīgo sadarbību.” Jaunieši strādā gan veikalā “Elvi”, gan picērijā "Bacca", gan  kultūras nama  “Lielvārde” kafejnīcā.

Karjeras izglītība sākas jau bērnībā, un īslaicīgs darbs vasarā ir laba iespēja pamēģināt pašam paveikt kādu uzticētu pienākumu un varbūt arī saprast, kā arī redzēt novada uzņēmēju ikdienu, un nākotnē pašam kļūt par uzņēmēju. Skolēnu nodarbinātības pasākumi ir lieliska iespēja ikvienam jaunietim iegūt pirmās darba prasmes, apliecināt sevi, saprast savas intereses.

Organizējot nodarbinātības pasākumus novadā esam pārliecinājušies par Lielvārdes novada uzņēmēju un iestāžu vadītāju ieinteresētību, atsaucību un vēlmi sadarboties ar jauniešiem, tāpēc, noslēdzot šīs vasaras nodarbinātības pasākumus, Lielvārdes novada pašvaldības Izglītības nodaļas speciālisti izsaka pateicību uzņēmējiem un iestāžu vadītājiem par darba iespējām jauniešiem, kā arī sakām paldies tiešajiem jauniešu darba vadītājiem par ieguldīto darbu un atbalstu. Aicinām arī citus novada uzņēmējus, kuri vēl nav iesaistījušies jauniešu nodarbinātības programmā, nākamgad pamēģināt, arī jūsu uzņēmumos noderēs jauniešu darba rokas, un abpusēja sadarbība sniegs gandarījumu darba devējam un arī ņēmējam.

 Izglītības speciāliste Inga Škapare

Ilzes Skudras foto
 X